U upotrebi priloga i pridjeva događaju se zabune pa se tako često griješi u pisanju složenih pridjeva, odn. – ako se ne brinemo što je što u rečenici, pogriješit ćemo.
❓Pridjev DOBRODOŠAO točan je i piše se kao jedna riječ, to je složeni pridjev nastao od priloga i glagola. S obzirom na to da je pridjev, sklanja se. (Ovo je često bitno jer si najlakše požete pomoći ako riječ za koju niste sigurni je li promjenjiva ili nepromjenjiva pokušate sklanjati po padežima.)
▶️ Vi ste DOBRODOŠLI gosti! Tvoja je prijateljica uvijek DORODOŠLA. Ideja koju si mi iznio bila mi je DOBRODOŠLA. DOBRODOŠLE ste, ako donesete kolače.
❓Prilog DOBRO često se u rečenici veže uz glagol DOĆI pa tako dobivamo sintagme DOBRO DOŠLA, DOBRO DOŠLI, DOBRO DOŠLE… Ovdje se prva riječ ne sklanja jer je PRILOG i nepromjenjiva je, a glagol se spreže.
▶️ DOBRO bi mi DOŠLA tvoja pomoć. Dragi moji prijatelji, DOBRO DOŠLI! DOBRO su nam DOŠLI vaši kolači.
❗Pridjev DOBRODOŠAO u rečenici govori nam KAKVA je imenska riječ na koju se odnosi, KAKVA? DOBRODOŠLA! (gosti, prijateljica, ideja, vi…)
❗Prilog načina DOBRO uz glagol DOŠLI govori nam na koji je način nešto došlo: pomoć, prijatelji i kolači došli su DOBRO.
Razmislite o poruci koju šaljete – želite li reći kakvo je nešto ili želite reći da je nešto dobro došlo? To je najjednostavniji način da si pomognete u razlikovanju pisanja ovog i ovakvih pridjeva i priloga u hrvatskom jezičnom standardu.
Prilozi se često razlikuju i od drugih sintagmi (prijedlog + imenica, prijedlog + prilog), npr. međutim i među tim, doduše i do duše, napamet i na pamet, navrijeme i na vrijeme, učas i u čas, ujutro i u jutro… Pisanje jednorječnih i višerječnih zamjenica tema je nekog skorašnjeg JEZIČNOG DORUČKA.
Kad učimo jedni od drugih, dobrodošla je suradnja, a neosnovana upozorenja s dozom poučavanja meni nisu dobro došla. Volim učiti, a naučila sam da to mogu u afirmativnom i podržavajućem okruženju. A vi?
Najnoviji komentari